“Değişim Hep Birlikte Mümkün”
Ajansımızdan Bölgemizdeki İlk Ambalaj Fabrikasına Ziyaret
Devletimizin sağlamış olduğu teşvikler sayesinde Bölgemizde artan yatırımlara bir yenisi daha eklendi. Mardin OSB’de faaliyet gösteren Derves Ambalaj Firması, Bölgemizde kendi sektöründe imalat yapan ilk firma olma özelliği taşımaktadır.

Son yıllarda devletimizin özellikle Bölgemize yönelik sağladığı teşvikler sayesinde Mardin Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) bulunan Derves Ambalaj Firması gerçekleştirdiği yatırımla, un, yem, kepek, bakliyat, gübre gibi ürünlerin ambalaj (çuval) imalatını gerçekleştirmektedir. Ajansımız (DİKA) yatırımcıların bu teşviklerden doğru bir şekilde faydalanması için gerekli rehberlik ve teknik destek hizmeti sunarak yatırımların artmasına katkı sağlamaktadır.

Mardin OSB’de ambalaj (çuval, çanta) imalatı yapan Derves Ambalaj Firması’na Ajans Genel Sekreterimiz Yılmaz Altındağ tarafından bir ziyaret gerçekleştirildi. Ziyaret ile ilgili açıklamada bulunan Altındağ teşvikler sayesinde Bölgemize olan ilginin her geçen gün daha da arttığını, 6. Bölgede olmamız sebebiyle devletimizin vermiş olduğu teşviklerden en üst düzeyde faydalanıldığını söyledi. Genel Sekreter  “Ajansımız bu noktada yatırımcılara gerekli teknik desteği vererek, Mardin ve Bölgemizdeki diğer illere katma değer sağlamaktadır. ‘Cazibe Merkezleri Destek Programı’ kapsamında ilgili yatırımın enerji desteğinden faydalanması için gerekli başvuru sürecinin takibi ve sürecin olumlu olarak sonuçlandırılması Ajans tarafından bizzat takip edilecektir. Burada sabit yatırım tutarının %25’ini geçmemek üzere, aylık elektrik enerjisi giderlerinin azami %30’u üç yıl süreyle 10 Milyon kadarı Bakanlık bütçesinden karşılanacaktır” dedi.

Yaklaşık olarak 80’e yakın çalışanı bulunan Derves Ambalaj Firması, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından verilen yatırım teşvik belgesi kapsamında ilgili yatırım için; “Gümrük Vergisi Muafiyeti, Gelir Vergisi Stopaj Desteği, Sigorta Primi Desteği, Faiz Desteği, Vergi İndirimi ve KDV İstisnası” gibi teşvik kalemlerinden yararlanacaktır. Firmanın 9 Milyon civarındaki bu yatırımıyla hem Mardin’e hem de Bölge’ye ciddi katkı sağlaması beklenmektedir.

Dicle Bölgesi'nde imalat sektöründe teşvikten yararlanan firmaların sayısında her geçen gün artış yaşanırken, Mardin’de teşvik belgeli yatırımların hız kazandığı görülmektedir. Son iki yılda Mardin’de imalat sektöründe 79 teşvik başvurusu ile 270 Milyon tutarında yatırım gerçekleştirildi. Kızıltepe’de ise son iki yılda imalat sektöründe ağustos ayı itibariyle 19 teşvik başvurusu ile 55 Milyon sabit yatırım yapılarak 1026 kişiye istihdam sağlandı.
"Dicle Kalkınma Ajansı"