“Değişim Hep Birlikte Mümkün”
Almanya Uluslararası Organik Tarım Fuarına Katıldık
Almanya’da düzenlenen 2019 BİOFACH Uluslararası Organik Tarım Fuarı’na Ajansımız faaliyet gösterdiği TRC3 Bölgesi’ndeki illerle birlikte katılım sağladı.

Her yıl düzenlenen “BİOFACH Uluslararası Organik Tarım Fuarı 2019” Almanya’nın Nürnberg kentinde bu yıl 30. kez gerçekleştirildi. Ege İhracatçılar Birliği çatısında 39 Türk firmasının katıldığı Fuar’a dünyanın dört bir tarafından toplam 2.589 firma katılım sağladı. Fuar’da organik gıda, organik içecekler ve bunların işlenmesinde kullanılan alet ve teçhizatlar sergilendi. Katılımcı ve ziyaretçiler, dört gün boyunca organik tarım endüstrisindeki son gelişmeleri takip etme fırsatı buldular.

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) Bölge Kalkınma İdaresi (BKİ) ile Ajansımız, Karacadağ Kalkınma Ajansı ve İpekyolu Kalkınma Ajansı arasında imzalanan protokol gereğince üç Ajans ile ilgili Ajansların faaliyet gösterdiği bölgelerde organik tarım yapan paydaşlar Fuar’a katılım sağladı. Fuara katılan firmalarda uluslararası geçerliliğe sahip ekolojik ürün sertifikası sahibi olma şartı arandı. Buradaki temel amaç GAP Bölgesindeki organik tarım üreticilerinin ulusal ve uluslararası pazarlarda rekabet güçlerinin artırılmasına yönelik iş birliği geliştirmelerine katkıda bulunmaktır.

Bu kapsamda Bölge’de üretilen organik tarım ürünlerinin dünyaya tanıtılması ve uluslararası iş birlikleri kurulması açısından BIOFACH Fuar’ı önemli bir yere sahiptir. Standımıza gelen ziyaretçilere ve diğer fuar katılımcılarına Bölge ürünleriyle ilgili bilgiler Ajans uzmanlarımız tarafından verilerek; potansiyel iş birliği gerçekleştirilebilecek firmalarla iletişim bilgileri paylaşıldı.

Fuarda sergilenen ürünler arasında taze gıda, dondurulmuş gıda, unlu mamuller, atıştırmalıklar, tatlılar, hububat, sürülebilir kremalar, bal, şarküteri, meze, diyet gıda, bebek maması, besin takviyeleri gibi perakende satılan temel gıda ürünleri bulunuyordu. Bununla birlikte deterjanlar, doğal kozmetik malzemeleri, farmasötik müstahzarlar, tekstil, evcil hayvan mamaları, tohum ve bitkiler vardı. Ayrıca ev aletlerini kapsayan işleme, paketleme, sonlandırma ve satış ekipmanları teknolojileri ile hammadde vb. üreten firmalar stantları ile fuarda boy gösterdi.

Fuar, organik üretim yapan üreticileri sektör paydaşlarıyla bir araya getirme ve ilgili teknolojilerin paylaşılması konusunda uluslararası boyuta sahip bir organizasyondur. Tüketiciler açısından değerlendirildiğinde, organik olarak üretilen yiyecekleri geniş bir yelpazede deneyebilecekleri ve sektördeki gelişmeleri izleyebilecekleri bir fuar oldu.
"Dicle Kalkınma Ajansı"