“Değişim Hep Birlikte Mümkün”
Batman’da Devlet Destekleri Bilgilendirme Toplantısı Yaptık
Ajansımızın Batman Yatırım Destek Ofisi tarafından, devlet destek ve teşvikleri konusunda Batman’da bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Batman’daki girişimci, yatırımcı, işveren ve KOBİ'lere yönelik organize edilen “Devlet Destek ve Teşvikleri Bilgilendirme Toplantısı” Batman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Kültür Merkezi Konferans Salonu'nda yapıldı. Toplantıya Batman Valisi Hulusi Şahin, Batman Belediyesi Başkan Vekili Ertuğ Şevket Aksoy, Batman Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Hasan Toğrul, Hasankeyf Kaymakamı Haluk Koç, Beşiri Kaymakamı Mustafa Maslak, Gercüş Kaymakamı Mevlüt Şekerci, Sason Kaymakamı Abdullah Özadalı, Batman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Abdulkadir Demir ile kamu kurum, kuruluşlarının yöneticileri ve iş adamları katıldı. Ajans Genel Sekreterimiz Yılmaz Altındağ İtalya’ya yaptığı yurtdışı çalışma ziyareti nedeniyle toplantıya iştirak edemedi.

Toplantının açılış konuşmalarını, Ajansımızın yönetim kurulu üyeleri olan Batman Valisi Hulusi Şahin ile Batman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Abdulkadir Demir yaptı. Vali Şahin yaptığı konuşmada Batman ilinin girişimci ruha ve üretim kültürüne sahip bir şehir olduğunu söyledi. Batman’ın tarım potansiyeli, geniş arazileri ve sanayi altyapısının yanı sıra demiryolu ve karayolu ağı bakımından da şanslı olduğunu belirterek sınır kapılarına yakınlığıyla da büyük bir avantaja sahip olduğunu ifade etti. Şahin “Devletimiz sanayicimize çok farklı ve çeşitli teşvikler sunuyor. Mesela Batman’ın 6. teşvik bölgesinde olmasından dolayı Batman’daki bir işçinin sanayiciye maliyeti, gelişmiş bölgelere göre yaklaşık yüzde 40 oranında bir avantajı var. Bunun yanında vergi indirimleri vs. gibi sektörel anlamda çok ciddi destekler var. Bizler kamu kurum ve kuruluşları olarak her konuda sizinle beraberiz, yeter ki ilgili kurumlarımızla iletişime geçilsin” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, KOSGEB, SGK, İŞKUR ile Ajansımız gibi kurum ve kuruluşlar tarafından sağlanan farklı destek mekanizmaları konusunda ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri tarafından sunumlar yapıldı. Ajansımız adına Proje Birim Başkanı Sihat Ferat Toktaş ile Ajansımızın Batman Yatırım Destek Ofisi Uzmanı İbrahim Erin,   KOSGEB adına KOSGEB Batman Müdürlüğü KOBİ Uzmanı Semih Oltan Çepe, İŞKUR adına İŞKUR İl Müdürlüğü İş ve Meslek Danışmanı Şehmus Aslan, SGK adına Batman SGK İl Müdürlüğü Denetmeni Nayıf Gümüş, tarımsal destekler konusunda İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Şube Müdürü Erdoğan Avcı tarafından yapılan sunumlarda Batman’daki yatırımcı ve girişimcilere en güncel bilgi ve uygulamalardan örnekler verildi.

“Devlet Destek ve Teşvikleri Bilgilendirme Toplantısı” gerçekleştirilen sunumların ardından sona erdi.
"Dicle Kalkınma Ajansı"