“Değişim Hep Birlikte Mümkün”
Cizre’ye Ajansımızdan 987 Bin ₺ Proje Desteği
Cizre İlçe Müftülüğü tarafından, Ajansımızın “Kentsel Yaşam Kalitesinin İyileştirilmesi Mali Destek Programı” kapsamında Ajansımıza sunulan “El Cezeri Spor ve Park Alanı” adlı proje imzalandı.

Ajansımızın “2018 Yılı Kentsel Yaşam Kalitesinin İyileştirilmesi Mali Destek Programı” kapsamında, Şırnak’ın Cizre İlçe Müftülüğü tarafından Ajansımıza sunulan “El Cezeri Spor ve Park Alanı” projesi başarılı bulunarak destek almaya hak kazandı. Ajansımız tarafından desteklenecek olan projenin sözleşmesi Cizre Müftüsü Selahattin Yılmaz ile Ajans Genel Sekreterimiz Yılmaz Altındağ tarafından imzalandı. Projenin toplam bütçesi 987 Bin olup Ajansımız tarafından %75 oranında 740 Bin hibe desteği sağlanacaktır.

Cizre ilçe merkezinde kentsel donatı elemanlarının yetersiz olması nedeniyle çocuk, kadın ve gençlerin dinlenebileceği ve spor yapabileceği bir alan bulunmamaktadır. Bu da nüfus potansiyeli yüksek ilçede ciddi bir sorun oluşturmaktadır. Projenin amacı, ortak yaşam alanları geliştirilerek, kentin yaşam kalitesini ve yaşanabilirlik düzeyini arttırarak sosyal hayata katkı sağlamaktır. Projenin uygulanacağı yer olan Cizre Elcezeri Yatılı Erkek Kuran Kursu sosyal alanının yanında bulunan altı dönümlük arazi üzerinde, özellikle kursta yatılı okuyan yaklaşık yüz öğrenci ile beraber çocuklar, gençler ve kadınlar için spor, dinlenme ve kültürel etkinlik yerleri oluşturulacaktır. Bu kapsamda çardaklar, süs havuzu, halı saha, yürüyüş yolu, peyzaj, ihata duvarı, bir çocuk oyun parkı, ihata duvarının bir kısmında tırmanma duvarı, ayaklı satranç, amfi tiyatro, bisiklet yolu, hobi bahçesi, açık hava kütüphanesi, basketbol ve voleybol sahası yapılacaktır. Böylece Cizre’nin huzur ve sükûnet ortamına katkı sağlanması, kültürel, sportif, dinlenme, yeşil alan yerleri yapılarak öğrencilerin ve halkın hem vücut hem de ruh sağlığına fayda sağlayacak aktiviteler yapılacaktır. Kentsel estetiği geliştirecek olan bu proje, ilçedeki ortak yaşam alanlarını ve yaşam kalitesini artıracak böylece sosyal risklerin önüne geçilecektir.

Ajans Genel Sekreterimiz Yılmaz Altındağ, yakın geçmişte Cizre’de yaşanan çukur siyaseti sonrasında meydana gelen terör olayları nedeniyle sokağa çıkma yasağı döneminde travma geçiren gençlerin rehabilite olmalarına ve zihinsel ve fiziksel yorgunluklarına bu proje ile katkıda bulunulacağını ifade etti. Burada yaşayan çok sayıdaki gençlerin başıboş bırakılmayıp kendilerine sosyal alanlar ve sportif alanlar sağlanacağını, dolayısıyla huzur ve sükûnet ortamına katkı sağlanacağını dile getirdi. Cizre Müftülüğünde çalışan din görevlileri ve gençler buluşturularak, çeşitli spor dallarında turnuvalar düzenleneceğini söyledi. Başta gençler olmak üzere tüm bölge halkının sosyal uyumuna katkı sağlanacağını belirtti.

Projenin hayata geçirilmesinin ardından insanlar ilçesinde, mahallesinde estetik yapısı olan yeşil alanlar olduğunu görünce kendilerinde ruhsal ve psikolojik anlamda olumlu etkiler meydana getirecektir. Gençler sosyalleşecekleri alan buldukları için onları kontrol ortamı oluşacak uyuşturucu ve terör belasının tuzaklarına düşme ihtimalleri azalacaktır. Bu şekilde boşluğa düşmeyen çocuklar ve gençlerin dahil olduğu suç oranları azalacaktır. Böylece bölge halkının devlete güveni ve sevgisi artmış olacaktır.
"Dicle Kalkınma Ajansı"