“Değişim Hep Birlikte Mümkün”
İhracatçılara Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri
Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri ve Ajansımızın iş birliği ile organize edilen “Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri” Ajansımızın ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Bölgemizde ihracat kapasitesine sahip firmaların, ihracat desteklerinden faydalanması amacıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı uzmanları tarafından Ajansımızda “Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri” yapıldı. Mardin’de Ajansımızın konferans salonunda gerçekleştirilen seminer Ajansımız (DİKA) ve Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) iş birliği ile organize edildi.

Seminerde ilk olarak Ticaret Bakanlığı Dış Ticaret Uzmanı Halise Büşra Ünsal tarafından ihracatta sağlanan devlet yardımları, yurt dışında gerçekleştirilen fuar katılımlarının desteklenmesi, Türk ürünlerinin yurtdışında markalaşması, Türk malı imajının yerleştirilmesi ve Turquality’nin desteklenmesi ile yurt dışı birim marka ve tasarım destekleri, uluslararası rekabetçiliğin geliştirilmesinin desteklenmesi ve pazar araştırması ve pazara giriş desteği, e- ticaret sitelerine üyelik desteği ve pazara giriş belgelerinin desteklenmesi konularında katılımcılara bilgi verildi.

Ardından Ticaret Bakanlığı Dış Ticaret Uzmanı Asım Çalış tarafından “İş Dünyası için Ticari Bilgiye Erişim” ve “İhracat Yapabilme Konusundaki Gerekli Altyapı ve Araştırma Metotları” akademik verilerle desteklenerek katılımcılara anlatıldı.

Son olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Uzmanı Emre Ceviz tarafından Bölgemizde önem arz eden yatırım teşvikleri konusunda katılımcılara sunum yapıldıktan sonra toplantıya katılan firma yetkililerinin merak ettikleri sorular cevaplandırıldı.

Bölgemiz için önem arz eden bu ve benzeri konuların koordinasyonu için Ajansımızın öncülüğünde çalışmalar devam edecektir.

"Dicle Kalkınma Ajansı"