“Değişim Hep Birlikte Mümkün”
İslam İlmi ve Aşkın Işığı Siirt'te Yanıyor
1734'te Siirt'te İsmail Fakirullah Hoca'nın ölümüne üzülen müridi tepeye düzenek kurup ekinoks zamanlarında türbenin başına ışık yansıttı. 0 ışık ilim ve aşk sembolü.

İbrahim Hakkı Hazretleri, Siirt Tillo'da hocası İsmail Fakirullah'm 1734'te vefat etmesinin ardından çok üzülmüş ve "Hocamın başucuna doğmayan güneşi neyleyim" diyerek arayış içerisine girmiş. Hocasına yan tarafında bir kule bulunan bir türbe ve Tillo'nun 2, 5 kilometre uzağında bir tepe üzerinde taş bir duvar yapmış.

2011'DE ONARILDI
Her yıl ekinoks zamanları olan 21 Mart ve 23 Eylül günlerinde doğan güneşin duvarın ortasında bulunan pencereden süzülen ilk ışınları kuledeki aynaya yansıdıktan sonra ışığın kırılması yöntemiyle pencereden türbeye ve oradan da İsmail Fakirullah Hazretleri'nin başucuna doğuyordu. 1960'h yıllarda yapılan restorasyonda, pencerenin yeri değişince düzenek bozuldu. 2011'de bilim insanlarının çalışmasıyla yeni bir pencere açılarak, olayın tekrar izlenmesi sağlandı. Dün Siirt Valiliği'nin organize ettiği etkinlik çerçevesinde sabah namazının ardından yurdun dört bir köşesinden gelen vatandaşlar, kurulan dev ekrandan sinevizyon aracılığıyla ışığın yansımasını izledi.

İSLAM MEDENİYETİ
Kalkınma Bakam Cevdet Yılmaz, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu 'ışık hadisesini' türbede izleme imkanı buldu. 'Işık hadisesi' sonrası konuşan üç bakan da îslam medeniyetinde ilmin, aşkın ve teknolojinin önemine değindi. "Işık hadisesi" denilen yansımayı sabahın ilk ışıklarında izlemek için çevre illerden de yüzlerce kişi Tillo'ya akın etti.

TRT 1 Ana Haber Bülteninde Yayınlanan Haber
"Dicle Kalkınma Ajansı"