“Değişim Hep Birlikte Mümkün”
İsveç’te Gurbetçi İş Dünyasıyla Buluştuk
Ajansımız Türkiye’den göç etmiş gurbetçi iş dünyası ile çeşitli temaslarda bulunmak üzere İsveç’e çalışma ziyareti gerçekleştirdi. Ziyaret kapsamında Ajansımız hem bölgemizin yatırım ortamını tanıttı hem de ikili ilişkilerimizin güçlendirilmesini sağlayacak girişimlerde bulundu.

İsveç çalışma ziyaretinin amacı bölgeden ve ülkemizden zamanında İsveç’e göç etmiş insanları tekrar ülkeye ve bölgemize kazandırmak, ikili bağları güçlendirmek, bilgilendirmeler yapmak ve devletimizin ülkemizde istediği sermaye girişine katkıda bulunmaktır. Bu amaçla Türk İş Adamlarının oluşturmuş olduğu kuruluşlar ziyaret edildi. Ayrıca İsveç’te birçok sektörde ekonomik yatırım güçleri yüksek seviyede olan, bir kısmı Mardin bölgesinde halen yerleşik olan zamanında buradan göç etmiş Süryani vatandaşlarımızla İsveç’te görüşmeler gerçekleştirildi.

İş dünyasının bankacılık, motorlu taşıt ticareti, gıda sektörü, inşaat sektörü gibi ticaret potansiyeli yüksek alanlarda tecrübe kazanmış ve ekonomik güç elde etmiş yatırımcılara bilgilendirmeler yapılmış, istişarelerde bulunulmuş ve sunumlar yapılmıştır. Bölgemize yatırım yapmaları hususunda kendilerine bölgenin günümüzdeki olumlu havası aktarılmıştır. Büyük ilgi ile karşılanan Ajansımız, etkinlik süresi boyunca iş çevreleri ile sürekli bir arada olmuştur.

Ajans Genel Sekreterimiz Yılmaz Altındağ konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Bölgemiz Devlet teşviklerinin en yüksek seviyede olduğu bölgedir, yatırıma her açıdan elverişli olan bölgemizde kurumumuz olarak en yüksek seviye danışmanlık ve yatırım takip hizmeti veriyoruz. Bunu hem ülkeye hem de uluslararası camiaya aktarma çabasıyla tanıtım ve iş birliği faaliyetlerinde bulunuyoruz. Bu maksatlarla Türkiye’den bölgeye zamanında gelmiş büyük bir kesim var ve onları tekrar ülkemize ve bölgemize yatırım yapmaya davet ediyoruz” dedi.

İsveç’teki gurbetçi iş dünyasında büyük bir etki meydana getiren ziyarette farklı çevrelerle bir araya gelen Ajansımız, bölgemizde yatırım yapmanın avantajlarını, yatırım desteklerini anlatarak bölgemizin pozitif olanaklarını tanıttı. Türk ve Süryani iş çevreleriyle gerçekleştirilen görüşmelerde bölgeye geri dönüşe olumlu bakıldığı, bu sayede bölgemizde yeni yatırım girişimlerinin olabileceği belirtildi.

Hem Stockholm hem de Jönkoping şehirlerinde yapılan ziyaret ve istişarelerde yerel otoriteler, gerçekleştirilen bu ziyaretin devamıyla birlikte somut projelerin karşılıklı iş birliği içerisinde gerçekleştirilebileceğini dile getirdi. Ajansımız, Stockholm’de EUBA (Avrupa İş Kurumu), UEDT (Avrupa Türk Demokratlar Birliği), Jönkoping’de ise Belediye Başkanlığı, Jönkoping Ticaret ve Sanayi Odası ile görüşmeler gerçekleştirdi.

İkili ilişkilerin giderek artması ve ülkeler arası diyaloğun da üst seviyelere gelmesi için ellerinden geleni yapacaklarını ifade eden taraflar, bu ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirdiler.
"Dicle Kalkınma Ajansı"