“Değişim Hep Birlikte Mümkün”
KADEM’de Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi
Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) ile Ajansımızın iş birliği kapsamında Mardin’de “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” gerçekleştirildi.

Ajansımız ve KADEM Mardin Temsilciliği iş birliği ile Mardin Artuklu Merkez İlçesinde Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi yapıldı. Ajansımızın organize ettiği eğitim Artuklu Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Lokman Toprak tarafından otuz kişilik katılımcı grubuna verildi. Kadın ve Demokrasi Derneği’nin Mardin Temsilciliği’nde gerçekleştirilen eğitim dört gün sürdü.

Ajans Genel Sekreterimiz Yılmaz Altındağ konuyla ilgili yaptığı açıklamada Avrupa’daki girişimci yaşının 23-25 yaş aralığında seyrettiğini, ülkemizde ise girişimcilik yaşı ortalamasının 35 olduğunu belirterek bunu 30’un altına çekmeyi hedeflediklerini ifade etti. Genel Sekreterimiz “Amacımız özellikle 18-29 yaş arası genç girişimcilerin bu eğitimler sonucunda iş kurmaları ve bu işi sağlıklı bir şekilde yürütmeleri konusunda bilgi, beceri sahibi olmaları, yatırım süreçlerinde bilinçli ve iş planı hazırlayabilecek deneyimi kazanmalarını sağlamaktır. Ajans olarak bundan sonrada genç girişimcileri desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

Yeni girişimci adaylarının fizibilite ve iş planına dayanarak bilinçli yatırım yapmalarını desteklemek amacıyla KOSGEB ile geliştirilen iş birliği kapsamında uygulamalı girişimcilik eğitimleri düzenlenmektedir. Bu eğitimlerle ekonomik kalkınma ve istihdam sorunlarının çözümünün temel faktörlerinden biri olan girişimciliğin desteklenmesi, yaygınlaştırılması ve başarılı işletmelerin kurulması sağlanacaktır. Ajans Bölgesindeki gençlerin yenilikçi fikirlerini destekleyip başarılı bir şekilde iş kurmaları için iş planı yapmaları amaçlanmaktadır.

Eğitimleri başarıyla tamamlayan katılımcılar “KOSGEB’in Girişimcilik Destek Programı” kapsamında yer alan yeni girişimci desteğinden faydalanabileceklerdir. Yeni girişimci desteği ile girişimcilere 50 Bin TL hibe ve 100 Bin TL geri ödemeli faizsiz kredi olmak üzere toplam 150 Bin TL’ye kadar mali destek sağlanabilmektedir.
 
"Dicle Kalkınma Ajansı"