“Değişim Hep Birlikte Mümkün”
“KOBİ’lere Sağlanan Destekler ve Finans Olanakları” Bilgilendirme Toplantısına Ev Sahipliği Yaptık
“KOBİ’lere ve Girişimcilere Sağlanan Destekler ve Finans Olanakları” konusunda çeşitli kurum ve kuruluşların yetkilileri Mardin’deki KOBİ’lerle bir araya geldi.

Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticileri Vakfı (TOSYÖV) tarafından düzenlenen toplantıda konuyla ilgili resmi ve özel sektör yetkilileri, Bölgedeki KOBİ’ler ile girişimcilere, destekler ve finans olanakları hakkında bilgi verildi.

TOSYÖV, KOSGEB, Kredi Garanti Fonu, iş birliğiyle, DenizBank, Bilkent Cyberpark, LOGO Yazılım ve KOBİ Efor Çözüm Ortaklığında, Mardin Ticaret ve Sanayi Odası, Mardin Organize Sanayi Bölgesi, Kızıltepe Ticaret ve Sanayi Odası, Kızıltepe Ticaret Borsası ile Mardin Sanayici ve İşadamları Derneği’nin destekleriyle Ajansımızın ev sahipliğinde bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Programın amacı Türk ekonomisinin can damarı olan KOBİ’lerin, kendilerine sağlanan destekler, finans olanakları konusunda, ilgili resmi ve özel sektör yetkilileri tarafından bilgilendirilmesidir. Bölge ekonomisine değer katan KOBİ’ler, “KOBİ’lere ve Girişimcilere Sağlanan Destekler ve Finans Olanakları” konulu toplantıda bir araya gelerek Türkiye ekonomisinin gelecek vizyonuna ışık tutması hedeflenmektedir.

Toplantının açılış konuşmalarını Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, TOSYÖV Başkanı Nezih Kuleyin, DenizBank Kobi Bankacılığı Grubu Genel Müdür Yardımcısı Murat Kulaksız, Mardin Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Kenan Özçelik ile Ajans Genel Sekreterimiz Yılmaz Altındağ yaptı.

Ajans Genel Sekreterimiz Yılmaz Altındağ yaptığı konuşmada “Son dönemde devletimizin ve özellikle hükümetimizin yatırım noktasında her yere değindiğini görüyoruz. KOBİ’lerden büyük işletmelere, kamudan üniversite ve STK’lara kadar her noktada beşerî sermayenin artırılması ile ilgili önemli çalışmaların olduğunu çok iyi biliyoruz. Burada Ajans devletin ve hükümetin bölgedeki yüzüdür. Çünkü yerel kalkınmada öncü olan, yönlendiren, bölgeler arasında gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak için kurulmuştur. Bunu da özellikle dört ilimizin valilerinin önderliğinde gerçekleştiriyoruz. Bu anlamda kurumlar arasındaki işbirliğinin artırılması elbette ki bizim asli görevimizdir. Gerçekten hep söylediğim şey; insana dokunan çalışmalar hem motivasyonu artırıyor hem de girişimci ruhu ortaya çıkarıyor. Ajans olarak yatırımcıyla beraber işimiz aslında yatırım yapmak değil, yatırımcının önünü açmak; yani suyu vermek değil, suya giden kanalları göstermektir” dedi.

Programın açılış konuşmalarının ardından “KOBİ ve Girişimcilere Destek Sağlayan Kuruluşlar” adlı panele geçildi. Panelin moderatörlüğünü Denizli Eski Milletvekili ve KOSGEB Eski Başkanı Hilmi Develi yaptı. Panelist olarak DenizBank Güneydoğu Anadolu Bölge Müdürü Pervin Dinçer Altunhan, KOSGEB 1. Hukuk Müşaviri Murat Durgan, TÜBİTAK (Teydeb-Makiteg) Bilimsel Programlar Başuzmanı Oğuz Özbay, Kredi Garanti Fonu Şanlıurfa Şube Müdürü Özgür Aydın, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü Uzmanı Alican Kahya ile Ajans Genel Sekreterimiz Yılmaz Altındağ KOBİ’lere yönelik sunumlar yaptılar.

Panelin sonunda katılımcıların konuyla ilgili merak ettikleri sorular cevaplandırıldıktan sonra program sona erdi.
"Dicle Kalkınma Ajansı"