“Değişim Hep Birlikte Mümkün”
Mardin Gastronomi Müzesi ve Uygulama Merkezi Projesi Tanıtım Toplantısı
Ajansımız ile Mardin Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle geliştirilen ve uygulama aşamasına geçmek üzere sözleşmesi imzalanacak olan Mardin Gastronomi Müzesi ve Uygulama Merkezi Projesi kamuoyuna tanıtılacaktır.

Mardin Gastronomi Müzesi ve Uygulama Merkezi Projesi, özgün yemek kültürünün turizmle bütünleştirilerek UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına dahil kentin gastronomi alanında kurumsallaşarak sosyal ve ekonomik gelişmesine katkı sağlamayı hedefleyen model bir proje olarak geliştirilmiştir.

Mardin'e özgü yöresel yemeklerin tespit edilmesi, özgün standartlarının oluşturulması ve kayıt altına alınarak yemek kültürünün geleceğe aktarılması, Mardin mutfağında yer alıp zaman içerisinde kaybolma riski taşıyan ya da unutulan yemeklerin günümüze kazandırılması, Mardin'i ziyaret eden turistlere tarihi bir mekânda yöre mutfağının tanıtımı ve yemek hazırlama etkinliğinin bir rota noktası olarak turizme eklemlenmesi, Mardin mutfağının gastronomi alanında bilinirliğini artırmaya yönelik etkin tanıtımının gerçekleştirilmesi ve Mardin mutfağında yer alan yemeklere ilişkin standart eğitim programlarının kurumsallaştırılması ve hizmet sektörüne nitelikli istihdam arzı oluşturulması amaçlanmaktadır. Yaklaşık 5,5 Milyon TL bütçeli proje Mardin turizminin rekabetçiliğine önemli katkılar sağlayacaktır.


Söz konusu toplantıya ilgili kamu kurum ve kuruluşları, özel sektör yatırımcıları, sivil tolum örgütleri temsilcilerinin katılımı bizleri onurlandıracaktır.

Yer: Dicle Kalkınma Ajansı Konferans Salonu
Tarih: 14 Mart 2019 Perşembe
Saat: 14:00
"Dicle Kalkınma Ajansı"