“Değişim Hep Birlikte Mümkün”
Mardin ile Granada İş Dünyasından İşbirliği Projesi
İspanya’nın Granada Ticaret ve Sanayi Odası İş birliği ile Mardin Ticaret ve Sanayi Odası’nın Kurumsal Kapasitesinin Geliştirilmesi projesinin açılış ve tanıtım toplantısı Ajansımızda gerçekleştirildi.

Türkiye-AB İş Dünyası Diyaloğu (TEBD) Programı kapsamında Mardin Ticaret ve Sanayi Odası ile Granada Ticaret ve Sanayi Odası’nın ortaklığıyla Ajansımız ile Granada İl Turizm Kurulu’nun iştirakiyle geliştirilen “Granada Ticaret ve Sanayi Odası İşbirliğiyle Mardin Ticaret ve Sanayi Odası’nın Kurumsal Kapasitesinin Geliştirilmesi” projesi başarılı bulunarak destek almaya hak kazandı. Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Ajansımızın Dış İlişkiler ve Fonlar Birimi teknik desteğiyle geliştirilerek sunulan projenin açılış ve tanıtım toplantısı Ajansımızın ev sahipliğinde yapıldı.

Toplantıya Mardin Valisi Mustafa Yaman, Vali Yardımcısı Bahattin Çelik, Artuklu Kaymakamı Şakir Öner Öztürk, Mardin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Ali Tutaşı, Ajans Genel Sekreterimiz Yılmaz Altındağ ile çeşitli kurum, kuruluşlar ve STK temsilcileri katıldı.

Toplantının başında proje ortağı Granada Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Gerardo Cuerva Valdivia ile Granada Türkiye Fahri Konsolosu Jose Luis Alarcon Morente’nin projede yer almalarından duydukları memnuniyeti dile getiren mesajları okundu.

Programın açılış konuşmasını yapan Ajans Genel Sekreterimiz Yılmaz Altındağ, projenin amacının Mardin Ticaret ve Sanayi Odası’nın kurumsal ve sektörel kapasitesini, Granada Ticaret ve Sanayi Odası’nın İşbirliğiyle artırmak ve Türkiye-Avrupa Birliği iş dünyası temsilcileri arasında diyalog ve iş birliğini geliştirmek olduğunu söyledi. Bununla birlikte Mardin’de turizm hizmet sektöründe yer alan işletmelerin, yönetişim ve hizmet standartlarının geliştirilmesine katkı sağlayacağını ifade etti. Genel Sekreterimiz, projenin toplam bütçesinin 125 Bin Avro olduğunu %90’ının Türkiye-AB İş Dünyası Diyaloğu Hibe Programı tarafından, %10’unun Mardin TSO ile Ajansımız tarafından sağlanacağını belirtti.

Açılış konuşmalarının ardından, Ajansımızın Dış İlişkiler ve Fonlar Birimi Başkanı Murat Erçin, projenin nasıl geliştirildiğini ve İspanya’nın Granada şehri ile kurulan ortaklığın önemini konu alan bir sunum yaptı. Proje Kurumsal Kapasite Uzmanı Ahmet Uncu ile Proje Koordinatörü Abdullah Bilen tarafından da proje faaliyetleriyle ilgili detaylı sunumlar gerçekleştirildi.

Türkiye-AB İş Diyaloğu Hibe Programı’nın (TEBD) amacı Türk Odaları ile Avrupa Birliği’ndeki meslektaşları arasındaki karşılıklı bilgi ve anlayışın güçlendirilmesi, böylece AB ile Türk iş dünyası topluluklarının entegrasyonunun teşvik edilmesi ve bu alanda karşılaşılan fırsat ve zorluklar hakkında daha güçlü bir farkındalık sağlanmasıdır.

Proje kapsamında yapılacak olan faaliyetler ile kurumsal kapasitenin artırılması, kurumsal ihtiyaç analizi, tecrübe paylaşımına yönelik olarak düzenlenecek karşılıklı ziyaretler, değerlendirme ve karar alma aktiviteleri gerçekleştirilecektir. Sektörel kapasitenin artırılmasına yönelik çalışmalar, turizm sektöründe yeni politika ve uygulamalar oluşturulacaktır. Çevresel katkı sağlayacak faaliyetler ise oteller ve restoranlar için atık yönetim modelinin iyileştirilmesi, geliştirilmesi, oteller için yeşil yıldız sertifikasyon eğitimi ve restoranlar için misafirperverlik eğitimi verilecektir.

Projede beklenen sonuçlar, Mardin Ticaret ve Sanayi Odasının sektörel ve kurumsal bazda kapasitesinin artırılmasıdır. Granada ile Mardin Ticaret ve Sanayi Odaları üyeleri arasında güçlü bir ağ ve iş birliği kurmaktır. Bununla beraber Mardin TSO öncülüğünde, turizm sektöründeki yönetişimi yerel paydaşlarla arttırmayı amaçlayan bir Turizm Kurulu oluşturmaktır. Böylece Mardin'de yerli ve yabancı turist sayısını arttırmak; turizm sektöründe hizmet standartlarını iyileştirmektir.
"Dicle Kalkınma Ajansı"