“Değişim Hep Birlikte Mümkün”
Mardin Mutfak Turizmine 5 Milyon 550 Bin ₺ Proje Desteği
Mardin Büyükşehir Belediyesi ve Ajansımız iş birliğiyle geliştirilen “Mardin Gastronomi Müzesi ve Uygulama Merkezi” projesinin tanıtım toplantısı Ajansımızda gerçekleştirildi.

Ajansımızın “Güdümlü Proje Desteği” kapsamında Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin “Mardin Gastronomi Müzesi ve Uygulama Merkezi” projesi Ajansımızın konferans salonunda yapılan programda tanıtıldı. Toplantıya, Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Yaman, Artuklu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Şakir Öner Öztürk, Ak Parti Artuklu Belediyesi Başkan Adayı Abdulkadir Tutaşı, Mardin Belediyesi Eski Başkanı Aydın Saraçoğlu ile çeşitli kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Ajans Genel Sekreterimiz Yılmaz Altındağ, “Mardin Gastronomi Müzesi ve Uygulama Merkezi” projesinin Mardin turizmine farklı bir boyut kazandıracağını söyledi. Çünkü tarihi ve kültürel güzellikleriyle bilinen Mardin'in, yüz yıllarca bir arada kardeşçe yaşamış olan farklı milletlerin zengin mutfak kültürünün, Gastronomi Müzesi sayesinde profesyonel bir şekilde tanıtılacağını belirtti. Böylece tarihi güzellikleriyle anılan Mardin'in, yöresel lezzetleriyle de yerli ve yabancı turistlere hitap edeceğini ifade etti.

Projenin amacı UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına dahil edilen Mardin'in gastronomi alanında kurumsallaşıp, özgün yemek kültürünün turizmle bütünleştirilerek, kentin sosyal ve ekonomik gelişmesine katkı sağlamaktır. Mardin'e özgü yöresel yemeklerin tespiti, özgün standartlarının oluşturulması ve kayıt altına alınarak yemek kültürünün geleceğe aktarılmasıdır. Gastronomi Müzesi ve Uygulama Merkezi yapılmak üzere Mardin’in taş mimarisini yansıtan Tarihi Abdullah Sırrı Efendi Konağı tahsis edilerek restore edilecektir. Yirmi dört ayda tamamlanması öngörülen projenin toplam bütçesi 5 Milyon 551 Bin olup, Ajansımız tarafından %75 oranında desteklenerek 4 Milyon 151 Bin hibe desteği sağlanacaktır.

Mardin'i ziyaret eden turistlere tarihi bir mekânda yöre mutfağının tanıtımı ve Mardin mutfağında yer alıp zaman içerisinde kaybolma riski taşıyan ya da unutulan yöresel yemeklerin günümüze kazandırılması hedeflenmektedir. Mardin mutfağında yer alan yemeklere ilişkin standart eğitim programlarını kurumsallaştırmak ve hizmet sektörüne nitelikli istihdam arzı oluşturmaktır. Mardin mutfağının gastronomi alanında bilinirliğini artırmaya yönelik etkin tanıtımını gerçekleştirmektir.

Toplantısının sonunda proje sözleşmesi temsili olarak Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Yaman, Mardin Artuklu Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Asım Saldamlı, Mardin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Yenigün ve Ajans Genel Sekreterimiz Yılmaz Altındağ tarafından imzalandı.
"Dicle Kalkınma Ajansı"