“Değişim Hep Birlikte Mümkün”
Mardin Projeleri Tanıtım Toplantısı Yapıldı
Ajansımızın 2018 Yılı Mali Destek Programları kapsamında Mardin’den destek almaya hak kazanan projelerin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

Ajansımızın 2018 Yılı Mali Destek Programları olan “Ekonomik Altyapının Geliştirilmesi” ile “Kentsel Altyapının İyileştirilmesi” programları kapsamında Mardin’den başarılı bulunarak destek almaya hak kazanan 12 projenin tanıtımı yapıldı. Ajansımızın konferans salonunda gerçekleştirilen programa Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Mustafa Yaman, Mardin Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Bektaş, Nusaybin Kaymakamı Mehmet Balıkçılar, Savur Kaymakamı Bayram Türker, Derik Kaymakamı Hakan Kafkas, Dargeçit Kaymakamı Rızvan Eroğlu, Ömerli Kaymakamı Mehmet Emin Taşçı ile çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Ajans Genel Sekreterimiz Yılmaz Altındağ, Ajansımızın 2018 yılında 40 Milyon bütçe desteği ile İstanbul Kalkınma Ajansı’ndan sonra en büyük bütçeye sahip Ajans olduğunu söyledi. 26 kalkınma ajansı arasında destek büyüklüğü açısından ikinci sırada olmak Dicle Bölgesi açısından büyük bir öneme sahiptir diyen Genel Sekreterimiz “Bugün burada Ajansımızın 2018 Yılı Mali Destek Programlarının Mardin’den destek almaya hak kazanan projelerinin tanıtımını yapıyoruz. Ekonomik Altyapının Geliştirilmesi ve Kentsel Altyapının İyileştirilmesi Mali Destek Programlarımız kâr amacı taşımayan kurum ve kuruluşlara yönelik olarak hazırlandı. Bu destek programlarının hayata geçirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Mardin’den destek almaya hak kazanmış 12 projenin tanıtım filmi gösterildi. Daha sonra Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Yaman, Ajans Genel Sekreterimiz Yılmaz Altındağ ve 12 projenin temsilcileri tarafından projeler katılımcıların huzurunda imzalandı.

Ajansımız Bölge potansiyelinin en verimli şekilde kullanılması amacıyla 2018 yılında toplam 40 Milyon bütçe ile “Ekonomik Altyapının Geliştirilmesi” ve “Kentsel Altyapının İyileştirilmesi” Mali Destek Programlarını yürütmektedir. “Ekonomik Altyapının Geliştirilmesi Mali Destek Programı” Bölgenin ticaret ve sanayi alanlarının altyapısının iyileştirilerek rekabetçiliğinin artırılması ve turizm potansiyelinin değerlendirilerek rekabet edebilir düzeye getirilmesini amaçlamaktadır. “Kentsel Altyapının İyileştirilmesi Mali Destek Programı” Bölgemizde Mardin’de Nusaybin, Derik ve Dargeçit ilçeleri ile Şırnak’ta Merkez Cizre, Silopi ve İdil ilçelerinde kentsel üstyapı ve ortak yaşam alanlarının geliştirilerek kent merkezlerinde yaşanabilirlik düzeyinin artırılmasını hedeflemektedir.

Bu kapsamda Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerinden toplam 73 proje başvurusu alındı. Değerlendirme süreci sonunda Mardin’den 12, Batman’dan 7, Siirt’ten 7 ve Şırnak’tan 13 olmak üzere toplam 39 proje destek almaya hak kazandı. Ajansımızın teknik desteği ve ilgili paydaşların katılımıyla geliştirilen bu projeler, yerel ve bölgesel kalkınma açısından önem arz etmektedir.

Mardin’den Destek Almaya Hak Kazanan Projeler
 1. Nusaybin Merkez Lozan Caddesi İyileştirme Projesi 1 Milyon
 2. Mardin İli Kültür Envanteri Projesi 1.3 Milyon
 3. Ömerli Meydanı ve Tarihi Çarşılarını Turizme Kazandırma Projesi 2.4 Milyon
 4. Mardin Organize Sanayi Bölgesi Güvenlik Altyapısının Geliştirilmesi Projesi 1.5 Milyon
 5. Tarihi Savur Çamaşırhanesinin Turizme Kazandırılması Projesi 300 Bin
 6. Midyat Tarihi Çarşılarının Canlandırılması Projesi 2.4 Milyon
 7. Midyat'ta Mesleki Eğitimle İstihdama Katkı Sağlıyoruz Projesi 500 Bin
 8. Mor Yakup Kilisesi Restorasyonu ve Zeynel Abidin Cami Turizm Altyapısının Hazırlanması Projesi 900 Bin
 9. Derik Prof. Dr. Aydın Ayaydın Caddesi Cephe Sağlıklaştırma Projesi 2 Milyon
 10. Nusaybin Belediyesi Spor Kompleksi Projesi 2 Milyon
 11. Dargeçit Rekreasyon Projesi 1.4 Milyon
 12. Engel Tanımayan Yetenekli Sınıflar Projesi 650 Bin
"Dicle Kalkınma Ajansı"