“Değişim Hep Birlikte Mümkün”
Mardin Tarihi Çarşıların Canlandırılması Projesi Tanıtıldı
Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin Ajansımızın “Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı” kapsamında desteklenen “Mardin Tarihi Çarşıların Canlandırılması Projesi” tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

Ajansımızın “Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı” kapsamında desteklenen “Mardin Tarihi Çarşıların Canlandırılması Projesi” tanıtım toplantısı Ajansımızın konferans salonunda yapıldı. Geniş bir katılımın olduğu programa Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, Artuklu Kaymakamı Şakir Öner Öztürk, Ak Parti Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Mehmet Vejdi Kahraman, Mardin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Yenigün, Mardin İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı, Mardin Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı İsa Tunç, Kızıltepe Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Şahin ile çok sayıda kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Ajans Genel Sekreterimiz Yılmaz Altındağ “Bugün burada Mardin için büyük bir öneme sahip olan Mardin’in Tarihi Çarşılarının Canlandırılması Projesinin tanıtım toplantısı için bir araya geldik. Mardin Büyükşehir Belediyesi ile yaptığımız iş birliği çerçevesinde toplam 10 Milyon TL değerinde olan projenin 8 Milyon TL’sini Ajans olarak biz karşılayacağız. Hibe desteği vereceğimiz projenin tamamlanmasının ardından, âtıl duruma düşmüş olan Tarihi Mardin Çarşılarının tekrar eskisi gibi canlanmasını hedefliyoruz” dedi.

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Yaman yaptığı konuşmada, Mardin Tarihi Çarşılarının Canlandırılması Projesinin Mardin’in en büyük değerlerinin başında gelen turizm sektörüne büyük katkı sağlayacağını söyledi. Yaman, görev yaptıkları Mardin Büyükşehir Belediyesi ile yönetim kurulu üyesi oldukları Dicle Kalkınma Ajansı iş birliğiyle Mardin’de çok sayıda projeye imza attıklarını belirtti. Bundan sonrada Mardin için fayda sağlayacak her türlü organizasyona destek vereceklerini ifade etti.

Açılış konuşmalarının ardından Ajansımızın Mardin Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Mehmet Emin Paça ile Mardin Büyükşehir Belediyesi KUDEP Şube Müdürü Cafer Demirel tarafından proje konusunda detaylı sunumlar yapıldı. Daha sonra Mardin Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı İsa Tunç, Mardin Artuklu Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Lokman Toprak ile Mardin Turizm ve Otelciler Derneği (MARTOD) Başkanı Özgür Azad Gürgör proje hakkında değerlendirmelerde bulundular.

Programın sonunda Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Yaman, Mardin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Yenigün ile Ajans Genel Sekreterimiz Yılmaz Altındağ tarafından proje temsili olarak imzalandı.

Projenin amacı, Mardin’in kentsel sit alanı olan tarihi yerleşim yerinde bulunan, canlılığını yitirmiş olan geleneksel çarşılarının, rehabilite edilerek cephelerinin iyileştirilmesi ve fonksiyon kazandırılarak yenilenmesidir. Toplam bütçesi 10 Milyon 500 Bin olan projeye Ajansımız tarafından 8 Milyon hibe desteği sağlanacaktır.

Proje, İnekler Çarşısı, Semerciler Çarşısı, Leblebiciler Çarşısı, Giyimciler Çarşısı, Sobacılar Çarşısı, Saraçlar (Çarıkçılar) Çarşısı, Tellallar (Revaklı-Sipahiler) Çarşısı, Bakırcılar Çarşısı, ve Yemeniciler Çarşısında bulunan 365 dükkânın rehabilite edilmesini kapsamaktadır.
"Dicle Kalkınma Ajansı"