“Değişim Hep Birlikte Mümkün”
Midyat Telkari Tasarım ve Uygulama Merkezi Tanıtım Programı
Midyat Telkâri Tasarım ve Uygulama Merkezi, Dicle Kalkınma Ajansı öncülüğünde bölgesel gelişme hedeflerine ulaşmak amacıyla Midyat Kaymakamlığı ve Mardin Artuklu Üniversitesi Midyat Meslek Yüksekokulu ile birlikte geliştirildi. Midyat Konukevi yanında yer alan tarihi konağın Telkâri Tasarım ve Uygulama Merkezi olarak fonksiyonlandırılması sayesinde, Telkari sanatını korumak ve geliştirmek hedeflenmektedir.

Projenin ilk fikri aşaması 2005 yılından sonra hareketlenen turizm sektörünün çeşitli altyapı projeleriyle desteklenmesine ilişkin yerel girişimlerin yoğunlaştığı dönemde başlamıştır. Mardin Valiliği turizmin gelişmesine öncülük ederken, özellikle döküm ürünlerin özgün telkâri ürünlerini ikame etmeye başlaması bu projenin vücut bulmasına temel bir dayanak noktası oluşturmuştur. Dicle Kalkınma Ajansı 2012 yılında Telkâri Tasarım Merkezi adıyla güdümlü bir proje önerisi geliştirmiş, Mardin Artuklu Üniversitesi de Midyat Meslek Yüksekokulu bünyesinde telkâriyi odağa alan Kuyumculuk ve Takı Tasarımı bölümünün kurulmasına öncülük etmiştir.

Projenin tanıtım toplantısı yapılarak sözleşme töreni gerçekleştirilecektir. Etkinlik 15 Ağustos 2018 Çarşamba günü saat 13:00'da Dicle Kalkınma Ajansı toplantı salonunda yapılacaktır.  Tüm kamu ve kamu kuruluşları, ilgili Sivil Toplum Örgütleri ve tüm turizm paydaşları etkinliğimize davetlidir. 

PROGRAM AKIŞI
13:00 Program Açılışı
13:10 Açılış Konuşmaları
  • Yılmaz ALTINDAĞ - DİKA Genel Sekreteri
  • Hüseyin TEKİN - Midyat Kaymakamı
  • Prof. Dr. Ahmet AĞIRAKÇE - Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü
  • Mustafa YAMAN - Mardin Valisi ve Mardin Büyükşehir Belediyesi V.
13:30 Proje Lansmanı & Tanıtım Sunumu
13:50 Proje Sözleşmesinin İmzalanması
14:00 Kokteyl
"Dicle Kalkınma Ajansı"