“Değişim Hep Birlikte Mümkün”
Midyat’ta Tekstil Yatırımları Yoğunlaşıyor
Devletimizin sağlamış olduğu teşvikler sayesinde son yıllarda Bölgemizde artarak devam eden özel sektör yatırımlarında Midyat ilçesi ön plana çıkmaktadır. Özellikle imalat sanayi yatırımlarının desteklendiği teşvik sistemi kapsamında Midyat’ta yapılan yatırımlar göze çarpmaktadır.

Mardin’in Midyat ilçesinde, özellikle hazır giyim sektöründe teşvikten yararlanan firmaların sayısında her geçen gün artış yaşanmaktadır. Hükumetin sunduğu teşvik olanakları, girişimciler tarafından karşılık bulurken, Mardin il geneline kıyasla Midyat’ta teşvik belgeli yatırımlarda nitelik ve nicelik olarak daha fazla artış olduğu görülmektedir. Ajansımız (DİKA) yatırımcıların bu teşviklerden doğru şekilde faydalanmaları amacıyla kendilerine rehberlik edip, teknik destek sağlayarak yatırımların artmasına katkıda bulunmaktadır.

Ajansımızın faaliyet gösterdiği Dicle Bölgesi’nde yatırım teşvik belgeli yapılan yatırımlarda son üç yılda hazır giyim sektöründe 61 teşvik başvurusu ile 133 Milyon ₺ tutarında yatırım gerçekleştirildi. Midyat’ta ise 2016 yılında 11 başvuru ile 16 Milyon ₺, 2017 yılında 13 başvuru ile 28 Milyon ₺ ve 2018 Yılı haziran ayı itibariyle 17 başvuru ile 64 Milyon ₺ sabit yatırım yapıldı. Son üç yılda 41 yatırım teşvik belgesi başvurusu ile toplam 108 milyon ₺ tutarında yatırım gerçekleştirildi. Böylece yapılan yatırımların her yıl artarak devam ettiği görülmektedir.

Yerel potansiyel açısından daha çok turizm sektöründe ön planda olan Midyat ilçesi, TRC3 Bölgesinde hazır giyim imalatı sektöründe Batman ilinden sonra ikinci sırada yer almaktadır. Devlet teşvikleri sonrasında, Midyat’ta hazır giyim sektöründe, teşvikten yararlanan firmaların sayısındaki artış, sektörel bir yoğunlaşma meydana getirdi.

Ajansımızdan Tekstil Firmasına Ziyaret
Midyat’ta hazır giyim sektöründe faaliyet gösteren ve yatırımını yeni tamamlamış olan Seyitler Tekstil Firması’na, Ajans Genel Sekreterimiz Yılmaz Altındağ tarafından bir ziyaret gerçekleştirildi.

Genel Sekreter konuyla ilgili yaptığı açıklamada, teşvikler sayesinde Bölgemize ilginin arttığını, yatırım açısından Bölgemizin oldukça cazip olduğunu söyledi. Ajansımızın yatırımcılara gerekli teknik desteği vermesiyle, Mardin’e ve Dicle Bölgesi’ne değer katacak yatırımların gerçekleşeceğini belirtti. Altındağ, “Devletimizin 6. Bölge kapsamında birçok desteği bulunmaktadır. Ajans olarak görevimiz, bu desteklerin yatırımcılara anlatılarak bu desteklerden faydalanmalarını sağlamaktır. Bölgemize katma değer katacak, istihdamı artıracak her türlü projenin destekçisi olacağız” dedi.

Yaklaşık olarak 40’a yakın çalışanı bulunan Seyitler Tekstil Firması’nın yeni yatırımı ile 150 kişilik istihdama çıkması hedeflenmektedir. 550 bin ₺ civarındaki bu yatırımın hem Mardin’e hem de Bölge’ye ciddi bir katkı sağlaması beklenmektedir.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından verilen yatırım teşvik belgesi kapsamında, ilgili yatırım için firma; “Sigorta Primi Desteği, Gelir Vergisi Stopaj Desteği ve Vergi İndirimi” gibi teşvik kalemlerinden yararlanacaktır.

Organize Sanayi Bölgesi (OSB) olmayan Midyat’ta, son yıllarda devlet teşvikli yatırımlar artarken, Mardin Valiliği öncülüğünde Midyat’ta bir Organize Sanayi Bölgesi kurulması için hazırlıklara başlandığı belirtildi.
"Dicle Kalkınma Ajansı"