“Değişim Hep Birlikte Mümkün”
Nusaybin'e Entegre Spor Kompleksi
Nusaybin Belediyesi, Ajansımızın “Kentsel Yaşam Kalitesinin İyileştirilmesi Mali Destek Programı” kapsamında Ajansımıza sundukları “Nusaybin Belediyesi Spor Kompleksi” projesi hayata geçiriliyor.

Ajansımızın 2018 Yılı Kentsel Yaşam Kalitesinin İyileştirilmesi Mali Destek Programına yönelik olarak, Nusaybin Belediyesi tarafından hazırlanan “Nusaybin Belediyesi Spor Kompleksi” projesi başarılı bulunarak destek almaya hak kazandı. Proje sözleşmesi Nusaybin Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ergün Baysal ile Ajans Genel Sekreterimiz Yılmaz Altındağ tarafından imzalandıktan sonra uygulanmaya başlandı. On sekiz ayda tamamlanması planlanan projenin toplam bütçesi 2 Milyon 205 Bin ’dir. Ajansımız tarafından %67 oranında 1 Milyon 473 Bin hibe desteği verilecektir.

Projenin amacı Nusaybin’de yapılacak kapsayıcı bir spor kompleksi ile ortak yaşama hizmet edecek modern bir spor alanı oluşturarak, kentin gelişimine katkı sağlayacak ve kentin yaşanabilirlik düzeyini arttıracaktır. Spor aktivitelerini etkinleştirmek suretiyle gençler ve çocuklar başta olmak üzere Nusaybin halkını terörün etkilerinden ve terör olaylarından soyutlamaktır.

Ajans Genel Sekreterimiz Yılmaz Altındağ yaptığı açıklamada bu projeyle birlikte Nusaybin de herkesin etkin bir şekilde faydalanabileceği ortak bir spor kompleksi oluşturulacağını söyledi. Nusaybin de yapılacak spor kompleksi ile kentsel büyümeye açık bir bölgenin estetik açıdan da gelişmesine katkı sağlanacağını ifade etti. Genel Sekreterimiz “Projenin öncelikleri, ortak kullanıma açık sosyal, kültürel alanların artırılması ve mevcut alanların altyapılarının geliştirilmesidir. Kentsel yaşam koşullarının iyileştirilmesi ile yaşam kalitesinin artırılmasına yönelik hizmetlerin sunulmasıdır” dedi. Böylece şehrin sosyal ve kültürel açıdan yaşam kalitesinin iyileştirileceğini belirtti.

Nusaybin halkı ve gençleri ilçede yaşanan terör olaylarından maddi ve manevi olarak etkilenmiş ve bazı psikolojik sorunlar yaşamıştır. Bunları yaşayan halkta çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkmaya başlamıştır. Spor sağlıklı yaşamanın temel taşı olduğundan halkı yapılacak olan spor kompleksindeki imkanlarla buluşturarak, sporla iç içe bir yaşam sunulması hedeflenmektedir. Spor branşları ile ilgilenmek istemesine rağmen şehrin spor altyapısının elverişsizliği nedeniyle bu tür aktiviteler geri planda kalmıştır. Proje sonucunda spor kompleksinde verilecek eğitimler sonucunda spor sevgisi kazandırılacak olan çocuklar ve gençler, içerisinde spor sevgisi bulunan sağlıklı nesiller meydana getirecektir.
"Dicle Kalkınma Ajansı"