“Değişim Hep Birlikte Mümkün”
Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Ajansımızın Siirt Yatırımları Açılış ve İmza Töreninde
Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank Siirt'e gerçekleştirdiği çalışma ziyareti kapsamında Ajansımızın Siirt Yatırımları Açılış ve İmza Törenine katıldı.

Ajansımız ile Siirt Valiliği öncülüğünde yapılan, "Siirt Yatırımları Açılış ve İmza Töreni" Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Törene Bakanımızın yanı sıra Siirt Valisi Ali Fuat Atik, Siirt Belediye Başkan Vekili Ceyhun Dilşad Taşkın, Siirt Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Güven Kuzu, Ajans Genel Sekreterimiz Yılmaz Altındağ, Siirt Üniversitesi Rektörü Murat Erman, kamu kurum ve kuruluşları ile iş dünyasının temsilcileri katıldı.

Siirt yatırımları açılış töreninde konuşma yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank, Siirt’in ilim, kültür ve tarih yuvası olduğunu, bu açıdan Siirt’e büyük önem verdiklerini söyledi. Siirt’e Ak Parti iktidarı döneminde 17 yılda 9 milyarın üzerinde kamu yatırımı yapıldığını ifade etti. Yatırımların ulaşım eğitim, sağlık, sanayi, ticaret, altyapı gibi hayatı kolaylaştıracak her projede devletin varlığını hissettirdiğini belirterek, sadece Ajansımızın Siirt’te 85 Milyon ’yi bulan yatırım ve projeleri desteklediğini vurguladı.  Siirt’te 10 Milyon Euro’luk Avrupa'nın en büyük, dünyanın üçüncü büyük fıstık işleme tesisini kazandırdıklarına değinen Bakan Varank, Ajansımızın destekleri ile "Meyveciliğin Geliştirilmesi Mali Destek Programı" kapsamında 284 bahçenin Siirt’e kazandırıldığını dile getirdi. İki Milyon bütçeli "Ambalaj Atıkları Geri Kazanım Tesisi" ile kentin atıklardan arınarak geri dönüşüme katkı sunduklarını belirtti. Şehrin tarihi kültürünün yaşatılması amacıyla Tarihi Cas evlerinin restorasyonunu da üstlendiklerini ifade ederek, bütün bu yatırımların Ajansımız sayesinde hayat bulduğunu söyledi.

Ajans Genel Sekreterimiz Yılmaz Altındağ, Ajansımızın Siirt'teki yatırım destekleriyle ilgili sunum yaparak projeleri tanıttı. Ajansımızın Siirt’e büyük ölçekli ve önemli projelere destek sağladığını belirterek Siirt’i önemsediklerini söyledi. Ajans'ın tarımdan sanayiye, turizmden altyapıya kadar pek çok alanda maddi ve teknik anlamda destekleri olduğunu ifade etti. Yatırımcıların yönlendirilmesi ve bölgenin tanıtılması gibi konularda Ajans'ın önemli roller üstlendiğini dile getiren Genel Sekreterimiz, yeni dönem yatırımlarının Siirt’e ekonomik ve sosyal kazanımlar sağlayacağına inandığını belirterek bu yatırımların Siirt için hayırlı olmasını diledi. Ajans'ın Siirt’in gelişimini hızlandıracak ve rekabet gücünü artıracak proje ve yatırımları desteklemeye devam edeceğini vurguladı.

Yapılan konuşmalarının ardından, Ajansımızın Güdümlü Proje Desteği kapsamında desteklediği;  "Siirt Eski Çarşıların Rehabilitasyonu Projesi" ile "Ekonomik Altyapının Geliştirilmesi Mali Destek Programı" kapsamında Siirt’te desteklenen; Organize Sanayi Bölgesi Rekabete Kavuşuyor, Pervari Doğa Turizmi, Eruh Belediyesi Mesleki Eğitim Merkezi, Siirt’in Soyut ve Somut Kültür Mirası ile Tabiat Varlıkları Envanteri, Güney Ekspresinin Son Durağı Kurtalan'da Vagon Müzeler ile Turizm Değerlerinin Canlandırılması, Şeyh El Hazin Türbesinin İnanç Turizmine Kazandırılması ve Baykan Köylü Pazarı projelerinin imza törenine geçildi.

Kentteki temaslarını sürdüren Bakan Varank, beraberindeki protokol heyetiyle birlikte Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren "Fıstık İşleme Tesisi" ile "Ambalaj ve Matbaa Fabrikasında" bez çanta üreten bir fabrikada incelemelerde bulundu.
"Dicle Kalkınma Ajansı"