“Değişim Hep Birlikte Mümkün”
Şırnak Uluslararası İktisadi ve İdari Bilimler Kongresi
Şırnak Üniversitesi tarafından Ajansımızın desteğiyle Şırnak’ta “Uluslararası İktisadi ve İdari Bilimler Kongresi” gerçekleştirildi.

Şırnak Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ev sahipliğinde JAVScongress iş birliğinde Ajansımızın desteğiyle, Şırnak Valiliği, Şırnak Belediyesi ile Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası’nın katkılarıyla düzenlendi. Şırnak’ın tanıtımı açısından oldukça önemli potansiyel barındıran Kongre’ye Türkiye’den ve yurtdışından akademisyenler yoğun ilgi göstermiş, toplamda rekor sayılabilecek bir katılımla 304 bildiri özeti kabul edilmiş, bunlardan 270 bildiri sunularak yayınlandı.

Yurtiçinden ve yurtdışından davetli konuşmacıların da yer aldığı Kongrenin açılış oturumlarına alanında uzman akademisyenler konuşmalar gerçekleştirdiler. Açılış oturumu sonrasında sunumlara geçilmiş, Kongrenin ilk gününde yedi, ikinci gününde dokuz ayrı salonda eş zamanlı sunumlar yapılmış, ayrıca internet üzerinden video konferans yoluyla uzaktan oturumlar da gerçekleştirildi.

Kongreye başta İran, Ürdün, Irak, Filistin, Bosna-Hersek, İspanya, Cezayir ve Kazakistan gibi çeşitli ülkelerden katılımlar oldu. Türkiye’den de toplam 41 şehirden, 70 üniversiteden 220 akademisyen ile 307’den fazla katılımcı Kongreye katılım sağladı. İktisadi ve idari bilimler alanına giren farklı konuları içeren bu bildiriler türkçe, ingilizce ve arapça olarak sunuldu. İki gün süren Kongrede yapılan bildiri ve sunumların ardından Şehr-i Nuh Otel’de düzenlenen gala yemeğinde Şırnak’ın yerel müzik grubu tarafından Erbane gösterisi sunuldu.

Kongrenin sonunda, katılımcılara bölgeyi tanıtmak amacıyla gezi programı düzenlendi. Katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği programda Cizre’de Kırmızı Medrese, Ulu Cami, Hz. Nuh Türbesi, Cizre Surları (Bırca Belek), Dicle Nehri, İdil’de Kiwax Mağara Köyü, Haberli Köyü ve Meryem Ana Kilisesi gezdirildi.
"Dicle Kalkınma Ajansı"