“Değişim Hep Birlikte Mümkün”
Şırnak’ta Öğretmenlere Kültürel Miras Eğitimi
Mardin Müzesi, Tarih Vakfı ve Ajansımızın ortaklığıyla yürütülen “Yukarı Dicle Vadisi Somut Olmayan Kültürel Mirasını Koruma ve Farkındalık Yaratma Projesi” kapsamında öğretmenlere yönelik olan kültürel miras eğitimlerinin üçüncüsü Şırnak’ta gerçekleştirildi.

Şırnak’ta orta öğretim ve lise düzeyinde türkçe, sosyal bilgiler, güzel sanatlar, beden eğitimi, rehberlik branşları başta olmak üzere kültürel miras konusunda öğrencileriyle etkinlik yapmak isteyen otuz öğretmene yönelik olan eğitim Şırnak İl Milli Eğitim Müdürlüğü Fatih Sosyal Bilimler Lisesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Programın ilk gününde proje ekibi adına proje tanıtımını yapan Ajansımızın Dış İlişkiler ve Fonlar Birimi Başkanı Murat Erçin, proje faaliyetleri konusunda katılımcılara bilgi verdi. Akabinde Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi Türkiye Milli Komitesinden Dr. Mine Esmer, “Kültürel Mirasın Temel Kavramları” konulu sunum gerçekleştirdi. Daha sonra aynı kuruluştan Doç. Dr. Burcu Selcen Coşkun “Güncel Örneklerle Kültürel Mirasın Eğitimdeki Yeri ve Önemi” başlıklı sunumuyla öğretmenleri bilgilendirdi.

Programın öğleden sonraki ilk bölümünde Tarih Vakfı’ndan Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Proje Koordinatörü Esra Balcı “Somut Olmayan Kültürel Mirasın Belgelenmesi ve Proje Deneyimleri” başlıklı sunumunda çocuklarla kültürel miras eğitimi deneyimleri, alternatif yöntemler ve tartışmaları değerlendirdi. Ardından Şırnak Üniversitesinden Dr. Sedat Çelik, “Şırnak’ta Kültürel Miras Potansiyeli Konusunda Yapılanlar ve Yapılacabilecekler” adlı sunumuyla Şırnak’ın somut olmayan kültürel miras öğeleriyle ilgili öğretmenlere bilgi verdi. Sunumlardan sonra Şırnak’ın farklı ilçelerinden ve okullarından katılan öğretmenler çocuklarla yapacakları kültürel miras öğeleri konusundaki atölye çalışmalarını gerçekleştirdiler.

Programın ikinci günün Ajans Genel Sekreterimiz Yılmaz Altındağ ile Şırnak Milli Eğitim Müdürü Nurettin Yılmaz’ın açılış konuşmalarıyla başladı. Genel Sekreterimiz yaptığı konuşmada Bölgemizde soyut kültürel mirasın çok zengin olduğunu, kültürel değerlerin bu bölge için bir hazine olduğunu belirtti. Kadim bir geçmişe sahip olan Mezopotamya’da yaşayan farklı milletlerin gelenek, görenek, anane ve adetlerinin çeşitliliği dünya tarihinin en eski topraklarında büyük bir birikim meydana getirdiğini söyledi. Altındağ “Bizlerde bu mirasın varisleri olarak, ecdadımıza layık olabilmek adına, soyut kültürel mirasın korunması için bu projeyi hazırlamayı kendimize bir görev bildik” dedi.

Daha sonra Tarih Vakfı’ndan Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Proje Koordinatörü Esra Balcı Şırnak’ta öğretmen eğitimlerinin gerçekleşmesinde katkı sağlayan Ajans Genel Sekreterimiz Yılmaz Altındağ’a, Şırnak Milli Eğitim Müdürü Nurettin Yılmaz’a, Şırnak Milli Eğitim Müdürlüğü Strateji Geliştirme Şube Müdürlüğünde çalışan Çilem Çoşkuner ile Utku Yaşar’a ve Fatih Sosyal Bilimler Lisesi Müdürü İsmail Zeyrek’e teşekkürlerini iletti. Akabinde Ajansımızın Dış İlişkiler ve Fonlar Birimi Uzmanı Emine Tuğba Alpaslan, projenin saha deneyimlerini anlattı. Ardından Şırnak Milli Eğitim Müdürü Nurettin Yılmaz Ajans Genel Sekreterimiz Yılmaz Altındağ’a Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine ait “Jirki kilimi” hediye etti.  Programa Fatih Sosyal Bilimler Lisesi öğrencilerinin gerçekleştirdiği Erbane gösterisiyle devam edildi.

Programın öğleden sonraki bölümünde Şırnak Halk Eğitim Müdürü Orhan Kadırhan’ın Şırnak’ın en önemli kültürel miras öğelerinden olan “Şal-u Şepik” ve “Jirki Kilimiyle” ilgili sunum gerçekleştirdi.  Son olarak öğretmenler ilk gün belirledikleri Şırnak’a ait somut olmayan kültürel miras öğeleri ile ilgili atölye çalışmalarının detaylarını sunduktan sonra eğitim sona erdi.
"Dicle Kalkınma Ajansı"