“Değişim Hep Birlikte Mümkün”
Uluslararası Mardin Kadın Sempozyumu Sona Erdi
Ajansımızın desteğiyle Mardin Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde Mardin Valiliği, GAP BKİ ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi iş birliğiyle organize edilen “Uluslararası Mardin Kadın Sempozyumu” sona erdi.

Mardin Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde Ajansımızın (DİKA) desteğiyle Mardin Valiliği, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi iş birliğiyle organize edilen “Uluslararası Mardin Kadın Sempozyumu” yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendinin onur konuğu olduğu sempozyuma gazeteci, yazar, akademisyen, siyasetçi, iş kadını, sivil toplum kuruluşları (STK) temsilcileri gibi çok geniş yelpazede kişi katıldı. “Bir Dünya Kadın” sloganıyla düzenlenen sempozyumun açılışı tanıtım filmiyle başladı. Ardından Mardin’in çok kültürlülüğünü yansıtan müzik dinletisinde Türkçe, Arapça, Kürtçe ve Süryanice şarkı seslendirildi. Açılış konuşmaları sırasıyla Mardin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Gençlik Hizmetleri Daire Başkanı Dr. Mehtap Bingül, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektör V. Edibe Sözen, Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan V. Mustafa Yaman, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi tarafından yapıldı.

Erdoğan Hanımefendi yaptığı konuşmada, Mardin bir masalın ilk cümlesi gibi bir şehir diyerek farklı din, dil ve etnik yapıların bir arada yaşadığı, bu güzel şehirde olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Erdoğan “İnsan Mardin'i beş dakika seyretmekle, metropollerin keşmekeşinde hiç imkân bulamadığı bir yolculuğa çıkıyor. Coğrafya böyledir, insanı şekillendirir, yoğurur, ruhuna renk verir. Işık nasıl doğudan yükseliyorsa, insana ilham veren her güzellik de bu topraklardan yükseliyor. Bu topraklar yüzyıllardır, şairlere, bilim insanlarına, kaşiflere mekân olmuştur. İşte tam da bu nedenle, terör örgütleri yıllardır, yükselen bu ışığın üzerini kalın bir perde ile örtmeye çalıştı. Hain emeller, büyük doğumlara set oldu. Nice insanımızı teröre kurban verdik. Hepsine Rabbimden rahmet diliyorum. Geride kalan anaların, eşlerin, evlatların acısını paylaşıyorum” dedi.

“Terör Örgütleri Buradan Yükselen Işığı Asla Söndüremeyecek”
Devletin terörün kaynaklarını yok etmek, yaşamı korkudan arındırmak için tüm gücüyle mücadele ettiğine işaret eden Erdoğan, “Terör örgütleri, buradan yükselen ışığı asla söndüremeyecekler” diye konuştu. “Bizler hep birlikte, Türk, Kürt, Arap ayrımı yapmadan, umutsuzluk ve korkuyu bu topraklardan sileceğiz. Bilimi ve sanatı burada, yeniden dirilteceğiz inşallah. Kadınlarımızın bu süreçte büyük bir misyon üsteleneceğini düşünüyorum. Çünkü kadınlar birleştiricidir” ifadelerini kullandı.

“Kadınların Bugün Toplumsal Hayattaki Yükselişini Ele Alıyoruz”
Erdoğan, gelinen aşamaya ilişkin sadece birkaç rakam üzerinden bile bunu net biçimde görmenin mümkün olduğunu anlatarak şu örnekleri paylaştı: “Kadın istihdam oranı 2002'lerde yüzde 20'lerdeyken, bugün yüzde 30'ları aştı. Keza kadınların iş gücüne katılım oranında yüzde 10'un üzerinde bir artış sağlandı. Kadınlarımızın yükseköğretimde okullaşma oranı yüzde 13'lerden yüzde 40'lara yükseldi. Akademideki kadın öğretim elemanı sayımız, dünya ortalamasının üzerinde. Siyasetten iş dünyasına daha pek çok alanda kadınlarımızın toplumsal hayata aktif katılım sağladığını görüyoruz. 15 yıl önce, “Haydi Kızlar Okula” derken, bugün temel eğitimde kız erkek oranının eşitlendiğine şahit oluyoruz. Hulasa, dün daha çok kadınların ve kız çocuklarının mağduriyetini konuşurken, bugün toplumsal hayattaki yükselişini ele alıyoruz. "Erdoğan, kadın varlığını yücelten bu gelişmelerin elbette kısa sürede olmadığını, bu kazanımların, uzun ve zorlu mücadelelerin sonucunda elde edildiğine dikkati çekerek, “Türkiye'nin en reformist siyasal iradesi ile bu noktalara gelindi” dedi.

“Kalkınmanın Temel Şartı Kadınların Hak Ettiği Yeri Aldığı Bir Sosyal Düzen Kurmaktır”
Tüm dünyanın, artık kadınların hak ettiği yeri aldığı bir sosyal düzen kurmayı, kalkınmanın temel şartı olarak gördüğüne dikkati çeken Erdoğan, uluslararası örgütler, sivil toplum kuruluşları, hükümetlerin bu nedenle hummalı bir çaba içinde çalıştığını söyledi. Erdoğan, şunları kaydetti: “Aileyi güçlü tutmak, birbiri ile uyum içinde, güçlü ilişkilere sahip bireylerle mümkündür. Güçlü aileler, güçlü toplum demektir. Türkiye’nin genç nüfus avantajını sağlam bir toplumsal yapı ile tahkim edersek güçlü bir ülke oluruz" dedi. Bu toprakların, bugün Batı'nın henüz yeni yeni keşfettiği, çok kültürlülüğün mayalandığı coğrafya olduğunu dile getiren Erdoğan, bu nedenle bu topraklarda söylenecek her sözün bu mayaya karışıp, insanlığın geleceğini şekillendireceğini belirtti. İki gün boyunca sempozyumda çok sayıda oturum gerçekleştirileceğini, konuşmacıların da bu tezleri güçlendirecek modeller ve pratik çözüm önerileri ortaya koyacağına inandığını aktardı. Emine Erdoğan, toplantıya katkı veren herkesi kutladığını, Mardin Valiliği başta olmak üzere tüm paydaşlara teşekkürlerini sunduğunu, Mardin halkını sevgiyle selamladığını belirterek sözlerini tamamladı.

Yapılan açılış konuşmalarının ardından sunumların gerçekleştirileceği oturumlara geçildi. İki gün boyunca dört farklı oturumda panelistler tarafından çeşitli sunumlar yapıldı. İlk oturum Gazeteci Ahu Özyurt, Hukukçu Kezban Hatemi, Türkiye İş Kadınları Derneği (TİKAD) Başkanı Nilüfer Bulut, Belçika Bağımsız Milletvekili Mahinur Özdemir, Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) Başkanı Fatmanur Altun, İş Kadını Essum Saatçi Aslan ve Sabah Gazetesi Yazarı Şeref Oğuz tarafından gerçekleştirildi. İkinci oturumun panelistleri Gazeteci Yazar Sabiha Doğan, Daily Sabah Gazetesi Ankara Temsilcisi Nur Özkan Erbay, TRT Çocuk Televizyonu Genel Yayın Yönetmeni İsmihan Yılmaz ve Mardin’den Avukat Nezahat Almaz oldu. Üçüncü oturumda Gazeteci Yazar Ayşe Böhürler, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı, Londra Gargar Vakfı Yöneticisi Dega Salad ve Polis Akademisi Öğretim Üyesi Dr. Mustafa Yayla yer aldı. Dördüncü ve son oturumdaki panelistler ise Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nden Prof. Dr. Rengin Küçükerdoğan, İş Kadını Aysel Dondurmacı, Gaziantep Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Dr. Sibel Bayıl Oğuzkan, Willows Vakfı Türkiye Direktörü Rahime Akdoğan, Berlin’den Saima Mirvic Rogga, Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nden Doç. Dr. Emel Topçu ve Dr. Yelda Yanat Bağcı tarafından çeşitli başlıklarda sunumlar gerçekleştirildi.

 Ajans Genel Sekreterimiz Yılmaz Altındağ yaptığı konuşmada, kalkınmanın merkezinde kadınların olduğunu, kadın olmadan kalkınmanın tam anlamıyla gerçekleşmeyeceğini, bir tarafının mutlaka eksik kalacağını söyledi. Toplumların kadın ve erkekten meydana gelen bir bütün olduğunu belirten Genel Sekreterimiz, bu bütünün çekirdeği aile ise ailenin merkezinde kutsal bir görev ifa eden annenin olduğunu belirtti. Kendi ailesinden örnekler veren Altındağ, anneannesinin 30 yıl boyunca köy muhtarlığı yaptığını, babaannesinin aşireti yönettiğini ifade ederek bu coğrafyada kadının yönetici olduğunu belirtti. Kendisinin üç kıymetliye sahip olduğunu söyleyen Genel Sekreterimiz annesinin hayatında çok önemli olduğunu; her gün sabah elini öpüp hayır duasını aldığını, eşinin kendisinin hafızası olduğunu, desteği ve anlayışı ile kendisini tamamladığını, kız babası olduğunu ve bunun dünyanın en güzel sevgisi olduğunu dile getirerek ailesi için kadınların ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu vurguladı. Genel Sekreterimiz “Ajans olarak bugüne kadar Bölgemizde kadın ile ilgili olan her konuda destek verdik vermeye de devam edeceğiz. Örneğin dört ilde gerçekleştirdiğimiz uygulamalı girişimcilik eğitimleri ile 600 kadını eğittik 400 kadına da istihdam sağladık. Ayrıca Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin kadınlara yönelik olarak ‘Çalış Kazan Üret Kazan’ adlı projelerine GAP İdaresi tarafından 2 Milyon TL değerinde destek sağlanması için teknik destek sağladık” dedi.

Üç gün süren sempozyumun sonunda Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektör V. Prof. Dr. Edibe Sözen tarafından “Sempozyumun Sonuç Bildirgesi” okundu. Sonuç bildirgesinde kadının nesneleştirilmesine karşı, özne oluşuna dair yeni bir dilin inşası konusunda gerek akademik gerekse medya dilinin değiştirilmesine yönelik sivil inisiyatif alanının geliştirilmesi gerektiği belirtildi. Kadın adına mağduriyet oluşturan konularda yasal korumanın önemine değinilerek “Kadınlar var olan hakları konusunda bilgilendirilmelidir. Ceza hukuku alanında töre cinayeti, namus cinayeti, taciz ve tecavüz gibi kadına yönelik şiddeti işaret eden olgular ne yazık ki ortadan kaldırılamamıştır. Hukuk alanında ayrı komisyonlar kurularak incelemeler yapılmalı, yönetime öneriler sunulmalıdır” ifadesi kullanıldı.

Sempozyumun sonunda Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Yaman tarafından sempozyumun düzenlenmesine katkı sunan Ajans Genel Sekreterimiz Yılmaz Altındağ’a plaket ve teşekkür belgesi takdim edildi.
"Dicle Kalkınma Ajansı"